👈 فروشگاه فایل 👉

تاریخچه مراکز خرید

ارتباط با ما

... دانلود ...

بازار به عنوان نهادی اقتصادی – شهری در دوره ساسانیان در شهرهای بازرگانی تولیدی ایران شکل گرفت. گفته اند که واژه بازار در زبان پهلوی به صورت « واکار» به کار می رفته و در پارسی باستان به صورت آیا کاری ( آیا « محل اجتماع، کاری = چریدن) به معنی محل اجتماع و خرید و فروش بوده است.

این واژه از طریق پرتغالی ها به زبان فرانسه راه یافت.

در بیشتر شهرهای ایران تا قبل از سلسله ساسانیان بازارهای اولیه شکل گرفتند. اما با توجه به نوع زندگی شهری و اقتصادی و نوع نیازهای مردم بازار هنوز شکل نهایی خود را نیافته بود. در دوره ساسانیان به دلیل رواج بازرگانی و توسعه شهرها و زندگی شهری و دلایلی که ذکر شد چنین فضایی با سه عرصه وجود گذاشت. در شهرهای بزرگی مثل : سلوکیه قدیم و تیسفون بازارهای بزرگی که محل عرضه و تولید کالاهایی چون : مصنوعات فلزی، منسوجات ، غلات و میوه های بد، وجود داشته است.

اهمیت این قسمت از شهر چنان زیاد شد که رئیسی موسوم به " وازارید" ( این عنوان در کتیبه کعبه زرتشت به کار رفته است) ، به کار اصناف و رابطه آنها با تشکیلات اداری رسیدگی می کرد.

👇محصولات تصادفی👇

نمونه سوال درس اندیشه اسلامی 2 (دانشگاه آزاد اسلامی) چگونه نقش مدرسه را در بالا بردن سطح سلامت روان در دانش آموزان پر رنگ تر و پر بار تر نمایم بررسی استـقرار منطقه ی ویژه اقتصادی انرژی پارس بر کیفیت زندگی مردم گزارش کاراموزی معماری پاركینگ پرسشنامه چند وجهی سرگذشت زندگی